wtorek, 1 kwietnia 2014

"Buźka", fizyka i sfrustrowany sprzedawca butów czyli co się ogladało w latach 90tych

Dzisiaj znów uderzam w nutkę sentymentalizmu. Przyznam, że nie wiem, skąd u mnie taki nastrój ostatnio. Chyba to moje ćwierćwiecze na karku tak na mnie działa. Człowiek już taki dorosły, a jeszcze czasami chce się dzieckiem poczuć.

źródło: KLIK

 Do napisania tego posta zainspirowała mnie wczorajsza ramówka Polsatu. Kanał ten, na którym reklamy są dłuższe niż filmy, postanowił wyemitować kinową wersję kultowego serialu lat 90tych, "Drużyna A". Od razu mówię, że film nawet w pięćdziesięciu procentach nie oddaje ducha swojego pierwowzoru. To raczej amerykańska bajeczka z niewyobrażalnymi i przeczącymi fizyce scenami (latający czołg!), próbująca w jako taki sposób nawiązywać do serialu. Tak sobie pomyślałam, że przedstawię wam 3 moje ulubione tytuły spośród kilku najpopularniejszych, które w latach 90tych puszczała polska telewizja. Powspominajmy sobie razem.
DRUŻYNA "A"

Pułkownik "Hannibal", sierżant "B.A" Baracus, porucznik "Buźka" i  kapitan Murdock to bohaterowie serialu emitowanego pierwotnie w USA w latach 1983-1987. Byli komandosi, którzy niesłusznie oskarżeni za napad na bank, uciekają przez stróżami prawa i w między czasie, jako najemnicy podejmują się wielu niebezpiecznych misji. Każdy z nich ma swoją konkretną, charakteryzującą go rolę w drużynie. Hannibal jest mózgiem wszystkich operacji i wszystkie plany przedstawia z nieodłącznym cygarem w ustach. B.A. to czarnoskóry mięśniak z irokezem na głowie i ogromną ilością złotych łańcuchów na szyi. Buźka  - przystojniak, który podrywa każdą piękną kobietę, którą napotka na swojej drodze (często w ten sposób sprowadzając na siebie i drużynę nie małe kłopoty). I wreszcie Murdock, pilot z obłędem w oczach. Im akcja jest bardziej szalona, tym bardziej on chce w niej uczestniczyć (najlepiej siedząc za sterami helikoptera). Serial pełen był humorystycznych scenek, które często bawiły do łez. Drużyna "A" ze wszystkich opresji wychodziła cało, świat był uratowany, a widz z niecierpliwością czekał na kolejny odcinek z ich przygodami nucąc ten kawałek:
MACGYVER

Tutaj mamy do czynienia z byłym agentem służb specjalnych Angusem MacGyverem. Ten uzdolniony fizyk, tak jak Drużyna A, ratuje świat  wykonując misje dla swojego szefa Pete Thornton'a .Jako broni używa wszelkich leżących pod ręką przedmiotów. Można by rzecz, że z zapałki i widelca zrobiłby helikopter, a srebra taśma i scyzoryk to jego ulubione gadżety. W języku angielskim powstał nawet czasownik to MacGyver, oznaczający "naprawić", "rozwiązać" czy "wymyślić". Każdy odcinek serialu pełen był wybuchów, pościgów i co rusz to nowych wynalazków MacGyvera. Jednym zdaniem MacGyver to człowiek, który wie wszystko i potrafi zrobić coś z niczego, wykorzystując umiejętności w zadaniach powierzonych mu przez tajną Fundację Phoenix. Ten kawałek też pozostaje w pamięci:

ŚWIAT WEDŁUG BUNDYCH

To amerykański serial komediowy, który w Polsce emitowany był od 1996 roku. W pierwszym odcinku poznajemy rodzinę nieudaczników z Chicago, na której czele stoi Al, sprzedawca butów. Według twórców serialu praca w sklepie obuwniczym, musiała być najgorszą robota ever, bo Al serdecznie jej nienawidził. Do jego ulubionych zajęć należało siedzenie na kapanie z dłonią w spodniach i popijanie piwa. Jego leniwa żonka Peggy nie robiła  w domu nic poza oglądaniem Ophry, zajadając się przy tym czekoladkami i odpalając papierosa od papierosa. Czasami też próbowała zaciągnąć swego męża do łóżka wołając według niej zmysłowo "ohhh Aaaaal!". To przeciętnie amerykańskie małżeństwo miało dwójkę dzieciaków, starszą mało inteligentną córkę Kelly oraz cwaniaczka bez powodzenia u kobiet, Buda. Całą rodzinkę dopełnia pies Buck, który żyje własnym życiem. Nie można też zapomnieć o sąsiadach "kurczaku" Marcy oraz Jeffersonem d'Arcy. Serial przedstawia typowe przykłady z życia zwykłej rodziny, jak np. wakacje, brak pieniędzy, problemy dzieci w szkole, jednak jako że Bundy do zwykłych rodzin nie należą, trafia im się wiele zwariowanych przeżyć Dość nietypowe są też ich sposoby zdobywania jedzenia i pieniędzy czy stosunek, z jakim odnoszą się do siebie poszczególni członkowie rodzin. Zdecydowanie nie był to najlepszy wzorzec do naśladowania. I oczywiście serialowa piosenka:
Jak wspominałam na początku przedstawiłam wam tylko 3 seriale, które w latach mojego dzieciństwa emitował Polsat, TVP1 czy Polonia.  Nie chciałam z tej notki roić elaboratu, bo w połowie odechciało by się wam czytać. Może w komentarzach napiszcie jakie z pośród niżej wymienionych seriali oglądaliście i co wam sie z nimi kojarzy (piosenka, scena, bohaterowie)?

1. Friends
2. Beverly Hills 90210
3. Cudowne lata
4. Ostry dyżur
5. Roseanne
6. Słoneczny Patrol
7. Dr Quinn
8. Pełna Chata
9. Doogie Howser, M.D 
10. Pomoc domowa.


Zapraszam do komentowania i polubienia mojej strony na FB (KLIK)

Categories:

0 komentarze:

Prześlij komentarz